„V lednu bych se ráda vrátila do práce. Má dcera bude mít tou dobou tři roky a na školku má nárok. Babičku máme ve Zlíně jen jednu, ale ta chodí ještě do práce, takže hlídat nemůže,“ trápí Veroniku Jurčovou ze Zlína­-Štípy.

Když přišla Jurčová letos s dcerou k zápisu, dozvěděla se, že dítě ročníku 2009 má prostě v tomto ohledu smůlu. S manželem musí, stejně jako další spousta rodičů či sympatizantů podepsaných pod petici umístěnou po tři týdny v tamní školce, přemýšlet, co s dítkem dál.

„Buďto využijeme nějakou dražší soukromou školku, nebo prostě do práce nepůjdu. Ale to budeme muset vyjít jenom z jednoho příjmu, což si nedovedu dost dobře představit,“ zoufá si Jurčová.

K zápisu ani nezkusila jít ve Štípě Kateřina Příleská, jejíž syn bude mít třetí narozeniny v prosinci. „Matky s tříletou mateřskou dovolenou mají podle informací, které jsem sehnala, smůlu. Školky berou při současném přetlaku pochopitelně přednostně starší děti,“ posteskla si Příleská, která doufá, že jí pomůže situaci vyřešit její matka, která uvažuje o předčasném důchodu.

V místní části se spekuluje, že by se školka mohla rozšířit o jednu třídu. Jednou z hypotetických variant, kam sáhnout pro další prostory, je tamní klub seniorů. Ten je ještě spolu s úřadovnou místní části se školkou pod jednou střechou. Senioři ale místo brání – v klubu je jich šestapadesát a scházejí se dvakrát týdně.

„Jsme uživateli klubu už asi dvacet let. Z naší iniciativy se určitě stěhovat nebudeme, budeme se bránit,“ zdůraznil předseda klubu Vladimír Plšek. Každopádně rozšířením školky se nyní na radnici zabývají.

„V současné době se jedná o možnosti navýšit kapacity v Mateřské škole Štípa o osmadvacet dětí,“ poznamenal mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Pokud by se pro děti zabral klub seniorů, na ulici penzisté nezůstanou. „Město jim určitě najde adekvátní náhradu. Řada z nich s touto variantou souhlasí,“ rozptyluje případné obavy lidí starších ročníků Dvořák.

Případné rozšíření školky Jurčová kvituje. „KdyŽ už to třeba letos ve Štípě nevyjde nám, tak to vytrhne trn z paty jiným maminkám, které jsou na tom podobně,“ podotkla matka ze Štípy.