Chřipka je navíc vysoce nakažlivá. „Projeví se prudce stoupající vysokou teplotou až kolem 39 stupňů, dráždivým kašlem, bolestí hlavy, bolestí kloubů, svalů a výraznou únavou,“ upozornila praktická lékařka Krajské nemocnice T. Bati Monika Laštovková a dodala, že nemocný musí ležet a ještě dva až tři týdny se potýká se zvýšenou únavou.

LÉKAŘI NABÍZEJÍ OČKOVÁNÍ

Proti chřipce se můžeme chránit očkováním, což je možné stihnout ještě v tomto čase.

„Po očkování se protilátky vytvoří asi za 14 dní, proto doporučuji očkovat nejpozději do dvou týdnů do očekávaného nástupu sezónního výskytu,“ uvedla Monika Laštovková.

„Očkuje se jednou dávkou a vhodné je opakovat každý rok vzhledem ke každoročním změnám cirkulujících kmenů viru a relativně krátké době trvání imunity v porovnání s jinými druhy očkování. Loni se tady nejvíce vyskytovala chřipka typu B a měli jsme novou tetravalentní vakcínu, která byla z tohoto pohledu vhodnější než starší očkovací látky proti chřipce. Očkování sice neochrání na sto procent, ale pokud se člověk nakazí, má chřipka prokazatelně mírnější průběh nižší horečky a kratší trvání, “ upřesnila lékařka.

V loňském roce začala ve Zlínském kraji chřipková epidemie koncem ledna. Podobné to může být i letos.

„Předpokládáme nástup chřipkové epidemie na přelomu ledna a února. Momentálně evidujeme ve Zlínském kraji jeden závažný případ chřipky,“ dodala k tématu ředitelka Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice ZK Jana Hošková. (chur)

Osobní vlak společnosti Arriva vlaky. Ilustrační fotografie.
Novinky na železnici budí rozruch