Se záchrannými pracemi se začalo již 17. července a budou pokračovat až do listopadu. Asi desítka odborníků čistí zbytky zdiva, aby na ně mohli nanést protikorozní vrstvy. Hrad byl zároveň vyčištěn od nánosu plevele, dřevin a keřů.

„Zub času se podepsal nejen na zdivu, ale i vnitřním prostranství hradu. Plánujeme částečně obnovit kamenné hradby obepínající vnitřní jádro původního hradiště a vstupní bránu do hradu, " sdělil památkář Radim Vrla.

Starý Světlov je podle něj významná historická památka celorepublikového významu. „Hrad vznikl už v polovině čtrnáctého století a byl ve vlastnictví významného českého šlechtického rodu Šternberků. Během bojů mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem hrad čelil několika ničivým nájezdům a později byl opuštěn," poznamenal na adresu bohaté historie Starého Světlova památkář Vrla.

V rámci záchranných prací se na hradě má konat lokální archeologický výzkum. „Výkopy nám pomohou zabezpečit jednotlivé části Světlova před dalším chátráním," dodal Vrla. Z oprav zříceniny se radují především v Podhradí. Hrad je turistickým lákadlem pro mnoho návštěvníků nedalekých Luhačovic a Pozlovic.

„Doufáme, že opravený hrad přinese více peněz místním provozovatelům občerstvení," svěřil se starosta Podhradí. (zoe)