Pochvalu nesklidila anketa ani u sociologů ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Podle socioložky Johany Chylíkové je anketní lístek ukázkou toho, jak anketa vypadat nemá. Město se však nařčením brání. Podle magistrátu by naopak nebylo fér dožadovat se v tak ožehavé otázce jen odpovědí ano či ne bez uvedení dalších podrobností.

„Chceme lidem říct všechny souvislosti"

Radnice se totiž občanů ptá, zda jsou pro plošný zákaz hazardu i za situace, že by to mohlo znamenat výpadek až 40 milionů korun pro oblast sportu a kultury. „Pokud bychom se ptali jen na zákaz hazardu, většina lidí by byla pro. Je však potřeba veřejnosti sdělit, že je tu možnost zrušit hazard, ale že to bude mít konkrétní důsledky a souvislosti," oponuje mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. „Je potřeba nic nezatajovat, jde o vážnou věc. V uvedeném kontextu shledáváme anketní otázku jako adekvátně formulovanou a její zjednodušení na pouhé „plošný zákaz hazardu: ano – ne" bychom považovali za neobjektivní opomíjení souvisejících důsledků," brání se nařčením Dvořák. Ten se také vyjádřil k obavám ze zmanipulování sčítání ankety. ⋌„Právě aby se podobným spekulacím předešlo, plánujeme anketu vyhodnotit za přítomnosti notáře," poznamenal mluvčí.

Magistrátní anketa není jediným počinem v tématu hazardu. Kritik ankety Tomáš Pasterný ze Zlína totiž zároveň organizuje petiční akci, jejímž výsledkem má být vyvolání referenda k této ožehavé otázce. „Vzhledem k tomu, o jaký byznys se jedná a jak jednoduché je anketu zmanipulovat, vyzýváme občany, aby anketu ignorovali a podpořili nás v naší snaze o vyvolání referenda prostřednictvím petice. Petiční archy totiž zmanipulovat nelze, protože podléhají kontrole na základě registru obyvatel," představil vlastní iniciativu Tomáš Pasterný. I on kritizuje, že radnice spojuje otázku peněz z hazardu a financování prospěšných aktivit. „Vždyť nikde není napsáno, že se sport a kultura musí dotovat právě z tohoto. O rozdělení rozpočtu rozhodují zastupitelé," připomíná iniciátor petice. Podle náměstka primátora Ondřeje Bětáka je však rozpočet města už tak napnutý, že výpadek čtyř desítek milionů korun se zkrátka někde projevit musí.

Výpadek by se někde projevil

„Město musí zajišťovat spoustu služeb od MHD po vyvážení komunálního odpadu, na řadu věcí musí doplácet, aby nemuselo zvedat ceny. Je nutné stále opravovat a modernizovat. Spoustu peněz stojí školství. Když Zlín přijde o příspěvek z hazardu, ve sportu, kultuře a sociální oblasti se to projeví," ujišťuje Ondřej Běták.

Názory na zrušení hazardu se různí. Například podle Mariana Vaňka je to s ním jako s jinými neřestmi. „Ať je legální, nebo zakázaný, tak prostě byl, je a bude. Sám si jednou ročně vsadím na sportovní zápas," okomentoval.

Anketa trvá celý červenec. Lístky je možné odevzdat v informačním centru nebo vyplnit anketu na webu města.