„Je podána celá řada pozměňovacích návrhů, které upraví tento nesmysl. Věřím, že při závěrečném hlasování neprojde," doufá poslanec za Zlínský kraj Petr Gazdík.

Kromě likvidace koštů pálenek či vín se podle něj v rámci toho řeší ještě celá řada změn, například zcela nereálný zákaz kouření.

„Například pořadatel nějaké letní zábavy má povinnost zařídit, že ve venkovních prostorách se nebude v noci kouřit. To ale není žádný pořadatel schopen zařídit. Střední potravinářské školy či ty vysoké by zase nesměly používat alkohol," nastiňuje pro Zlínský deník navrhované změny poslanec.

Doufá, že se najde hodně těch, kteří nakonec pro zmíněný návrh ministerstva zdravotnictví nezvednou ruku.

„Takové akce patří k naší společenské kultuře, společenskému životu, lidovým tradicím. Nevidím žádný důvod, proč by se to mělo měnit," říká Petr Gazdík. Předpokládá, že nejdříve na konci tohoto měsíce, ale spíše až během dubna bude jasno.

O požitek desítek očíslovaných lahví vyskládaných na stole ani štamprli slivovice na oblíbeném koštu nechce přijít například Ladislav Plhák z Lukovečku.

Rád pálí při dobré úrodě hlavně švestky, ale i jiné ovoce, se svým vzorkem se pak pravidelně účastní v obci už tradičního koštu.

„Pražáci pořád něco vymýšlí. Už nás připravili o zabijačky, teď ještě o košt? Proč, z jakého důvodu? Oni nám snad závidí. Na druhou stranu, pokud je opravdu zruší, můžeme si je neoficiálně dělat třeba v garáži," míní Ladislav Plhák.

Nad návrhem zákona kroutí hlavou i předseda zahrádkářského spolku ve Spytihněvi Bronislav Kotlaba. Zahrádkáři by totiž přišli v podstatě o jednu z možností prezentace.

„Je to nesmysl. Košty jsou tradiční záležitostí. Dělají se strašně dlouho, vždyť je to společenská událost pro celou obec. Poslanci by se měli zamyslet. Lidé se na ty akce nechodí opít, to mohou v našich šesti obecních hospodách," říká.

I starosta Machové František Klementa se zlobí, v obci už totiž několik let pořádají košt vína.

„Nesouhlasím s tím. Košt není přece o tom, že se na něm nalévá lidem za každou cenu. Nechlastá se na něm, je to ochutnávka toho, co se urodilo za loňský rok v Česku. Je to společenská akce," zdůrazňuje šéf machovské radnice.

V Halenkovicích si letos odbyli už desátý ročník koštu pálenek. Tamní starosta návrh na jejich zrušení označuje rovněž za nesmysl jako celá řada jeho dalších kolegů. „Je potřeba tradice zachovat, ne rušit. Vždyť je to veselice se zábavou, vystoupí různí interpreti, lidé se sejdou, pobaví se," říká tamní starosta Jaromír Blažek.

Potírání tradic štve i Ivanu Krajčovou z Lukovečku. „Když se zase další ztratí, lidé k sobě budou mít ještě dál," konstatuje.

Bodů s otazníkem je však v návrhu zákona více. Svařené víno na vánočních trzích? Pouze čtyřprocentní alkohol na sportovních akcích? Prodej alkoholu na akcích pro děti, pouze pokud se tam sejde víc dospělých než dětí? Poslanci rozhodnou.