Nouzi o kvalitního zubního lékaře mají i lidé na Zlínsku.

Například Josef Sedláček z Otrokovic nebyl se svým dentistou spokojen. Snažil se proto přejít k jinému. A ouha. Zjistil, že něco takového se nedá zařídit jen tak.

„Sháním už dlouho jiného zubaře. A zatím se mi to nedaří. Vyhledal jsem jich asi pět, ale pokaždé to selhalo na referencích pacientů a známých. Stále marně hledám,“ svěřil se Josef Sedláček.

Právě v Otrokovicích, kde bydlí, jsou zubaři buď absolutně vytížení, nebo nemají příliš valnou pověst. Na kritický nedostatek zubařů si stěžují lidé hlavně v menších městech na Zlínsku. Mnohdy tam za zubní péčí dojíždějí i lidé z okolních vesnic a dentisté jsou v takových případech doslova na roztrhání.

„Já už tvořím klientský kalendář na rok 2013. Letos už nepřijímám vůbec, na příští rok už míst také moc není. Výjimku tvoří děti pacientek, u kterých ctím pravidlo, aby chodili rodiče a děti ke stejnému zubaři,“ upozornila například vizovická zubařka Zdeňka Frantíková.

Ve svém seznamu pacientů má zhruba tři tisícovky lidí. „To číslo se nemusí zdát jako velké, je třeba jej však vynásobit dvakrát kvůli návštěvám za rok a také se chci svým pacientům věnovat kvalitně a častěji, takže jich nemám tolik jako třeba jiní zubaři,“ vysvětlila zubařka, za kterou občas přijíždějí i lidé s bydlištěm mimo Vizovice.

„Samozřejmě jsou na větších městech závislí i pacienti z okolních vesnic. Těch tu několik mám, stejně jako lidi například ze Zlína, Brna či Prahy. To jsou věrní klienti, kteří tu dříve bydleli a stále za mnou jezdí,“ podotkla Frantíková.

Dentistka Dana Zatloukalová ze Zlína naopak obavy uklidňuje. Podle jejího mínění je situace pro pacienty z krajského města jednodušší. Sama ovšem další pacienty nepřijímá, s výjimkou rodinných příslušníků.

„Zlín má výhodu velkého počtu zubařů, a tak se dají najít tací, kteří pacienty ještě přijímají,“ povzbudila Zatloukalová, která se stará o zhruba sedmnáct stovek klientů.