O něco komplikovanější situaci mají obyvatelé Uherskohradišťska. Ti musejí vyhledat lékaře, který právě pohotovost slouží, v jeho vlastní ordinaci.

„Seznam zubních lékařů ordinujících ve svátky a o víkendech je znám na rok dopředu,“ vysvětlil předseda uherskohradišťské oblastní stomatologické komory Bedřich Fridrich. Místo, kde pacient sloužícího lékaře najde lze podle něj bez problémů zjistit na telefonu 155 nebo na vrátnici uherskohradišťské nemocnice.

Systém akutního ošetření pro pacienty s nečekanou bolestí zubů tady tímto způsobem funguje od roku 1997.

„Předtím byly ordinace pohotovostí v Uherském Brodě a v Uherském Hradišti. Tato pracoviště však neměl nikdo pod kontrolou a k ordinování tam často bylo nevyhovující prostředí a technické vybavení,“ vzpomněl Fridrich.

Stávalo se podle něj, že v ordinaci chyběly například injekce, rukavice či léky. Sám vzpomíná na svoji poslední pohotovost v centralizované ordinaci, kdy musel s pacienty pro nedostatečné zázemí přejíždět do vlastní ordinace.

„Současný stav je rozhodně lepší pro ošetřující lékaře,“ řekl Fridrich. Uherskohradišťsko podle něj není v České republice jediným regionem s takovouto praxí.

Tady i na všech ostatních zubních pohotovostech v kraji se však dovoláte pomoci zpravidla jen v dopoledních hodinách.

„Pokud vás rozbolí zub večer, je potřeba to buď vydržet do rána nebo vyhledat pomoc na klinikách v Olomouci či Brně. Tam funguje nepřetržitý čtyřiadvaceti­hodinový provoz,“ poradil předseda zlínské oblastní stomatologické komory Petr Drbal.

Možnost, že by pohotovosti pro lidi s bolestmi zubů fungovaly nonstop i ve Zlínském kraji zatím sám příliš smysluplně nevidí. „Není to levná záležitost, a zase tolik lidí s akutními problémy nebývá,“ vysvětlil.

Stomatologickou pohotovost podle něj o víkendech a svátcích využije asi dvacet lidí denně. „Problémy se zuby totiž málo kde vznikají tak akutně, aby se to nedalo pár hodin vydržet,“ řekl. Nepopírá ale, že i takovéto situace mohou nastat. „Nonstop kliniky jsou pak ale myslím v reálném dosahu,“ podotkl Drbal.

Za dostatečnou považuje dopolední ordinační dobu vsetínské zubařské pohotovosti také předsedkyně tamní oblastní stomatologické komory Zdenka Handlířová.

„Řada lidí, kteří tam docházejí totiž ani nepatří mezi akutní případy,“ vysvětlila. Na zubařské pohotovosti na vsetínské poliklinice se průběžně střídají všichni stomatologové z regionu. „Přes vánoční svátky byl zájem trochu větší, ale teď už je vše zase v běžných kolejích,“ doplnila Handlířová.

Rozšíření ordinační doby na zubní pohotovosti v kroměřížské nemocnici nepovažuje za nutné předsedkyně tamní oblastní stomatologické komory Miluše Navrátilová.

„Takto je rozhodně dostačující. Například Štědrý den jsme tady měli patnáct lidí, v průměru to bývá osm až patnáct pacientů,“ vyčíslila stomatoložka.