„Vnímám, že z hlediska možné nákazy jsou zdravotnická zařízení velmi rizikovým místem. Jsem ale přesvědčená o tom, že moje místo je nyní v nemocnici, tam mohu být za současné složité situace nejvíce platná,“ říká bez váhání pětadvacetiletá Zuzana Deďová.

„Zuzana Deďová je studentkou šestého ročníku oboru Všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Žije ve Zlíně a je tak jednou z dobrovolnic, které pomáhají ve zlínské nemocnici zvládat situaci vyvolanou pandemií koornaviru. Prožívá doslova „křest ohněm“, protože byla zařazena na Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ARIM), které patří mezi velmi vytížená pracoviště." vysvětluje v tiskové zprávě PR specialista nemocnic Zlínského kraje Zdeněk Dvořák.

„Z hlediska úkolů má nyní moje práce nejblíže k povolání sanitářky. Pomáhám s pacienty, mám na starosti úklid a čistotu na pracovišti, řadu úkolů mi zadávají zdravotní sestry. Stejně jako ostatní pracuji na dvanáctihodinové směny,“ popisuje svou činnost na oddělení studentka.

Směny jsou denní a noční. Na náročnost a specifičnost těch nočních si Zuzana Deďová musela nejprve zvyknout. Pomohly jí v tom zkušenosti ze zkouškových období na univerzitě, kdy se také učila až do ranních hodin. Nadšená je z kolektivu, ve kterém v nemocnici pracuje.

„Zapadla jsem do něj i věkově, některé sestřičky jsou dokonce mladší než já,“ konstatuje studentka.

Při práci se snaží být co nejopatrnější a stejně jako ostatní zdravotníci maximálně eliminuje riziko možné nákazy onemocněním COVID-19. Nic neponechává náhodě i kvůli svým blízkým a okolí.

„Mohu všechny ujistit, že pravidla a opatření jsou v nemocnici nastavená tak, abychom byli my i pacienti co nejvíce chráněni. Nemám proto strach, jen respekt. Ale ten je potřeba mít a je určitě zcela na místě,“ uzavírá Zuzana Deďová.